9 kwietnia 2021

45 tys. osób na Podkarpaciu spisało się do tej pory w Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań. Spis rozpoczął się 1 kwietnia i zgodnie z ustawą jest obowiązkowy dla osób od 18 roku życia.

Jak powiedział w Radiu VIA dr Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie i zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego w naszym regionie temu obowiązkowi powinno poddać się 1 mln 700 tys. osób. W pierwszym tygodniu spisało się 2 proc. mieszkańców Podkarpacia – powiedział w porannym programie.

Główny Urząd Statystyczny zachęca do internetowego spisu ze względu na stan pandemii. A zachętą do tej metody mają być nagrody rzeczowe. Bedzie to samochód osobowy i bony o wartości 500 zł i 1 tys. zł, które zostaną rozlosowane.

Jeżeli ktoś nie dokona spisu przez internet lub telefon, rachmistrz spisowy skontaktuje się z taką osobą telefonicznie lub bezpośrednio, by przeprowadzić wywiad. W sobotę 10 kwietnia w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie od godz. 8 na osoby głuchonieme będą czekać stanowiska komputerowe. Bedzie można skorzystać także z pomocy tłumacza migowego.

Zbierane i gromadzone w badaniach dane są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska