29 grudnia 2021

Rachunki za prąd będą wyższe od nowego roku. Średnio o ok. 21 proc. To oznacza, że przeciętna rodzina będzie płacić miesięcznie więcej za energię elektryczną o ok. 21 zł.

Koszty energii rosną, a na to składa się wiele czynników – wyjaśniał w porannym programie Radia VIA Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót S.A. w Rzeszowie.

Rachunki za prąd wzrosną od 1 stycznia. Choć jak mówił Mariusz Majewski, w pierwszych miesiącach wzrosty cen mogą nie być tak odczuwalne w związku z tarczą antyinflacyjną, która ma zrekompensować podwyżki.

Częścią tarczy antyinflacyjnej ma być dodatek osłonowy, który ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen energii. Dodatkowe wsparcie dostaną gospodarstwa domowe, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

Małgorzata Oczoś-Błądzińska