26 maja 2022

Samorząd jest bardzo ważny, bo jest blisko problemów mieszkańców. Tak o roli samorządu w życiu społecznym mówił w Radiu VIA marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

27 maja będzie obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego, a dziś w Rzeszowie odbywają się główne uroczystości.

Marszałek Ortyl podkreślał w porannym programie, że samodzielność i samorządność, którą zapewnia samorządom Konstytucja może być większa poprzez kreatywność i aktywność samorządowców. Dodał, że pozytywnie ocenia aktywność podkarpackich samorządów, biorąc pod uwagę m.in. zakres wykorzystania środków unijnych, których realizacja wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców i to widać przejeżdżając przez wsie i miasta w regionie.

Zdaniem marszałka główne wzywania, jakie stoją przed samorządami w ciągu najbliższych lat, to dbałość o środowisko, edukacja dzieci i młodzieży w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a także efektywne wykorzystanie środków unijnych. W ramach Funduszy Europejskich dla Podkarpacia nasz region otrzyma prawie 10 miliardów zł na okres siedmiu lat.

Dzisiejsze uroczystości Dnia Samorządu Terytorialnego rozpoczęła o godz. 9.30 Msza św. w kościele farnym w Rzeszowie, a ich dalszy ciąg odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie zostaną m.in. wręczone Podkarpackie Nagrody Samorządowe.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska