24 marca 2020

Noszenie maseczek zalecają także psychologowie. Wobec rozszerzania się epidemii niektóre osoby czują lęk i bezsilność. Założenie maski może wpłynąć pozytywnie na ich komfort psychiczny.

Maseczki ochronne są dziś towarem deficytowym. Gdy tylko koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się w naszym kraju, Polacy rzucili się na ten produkt i zaczęli go kupować na masowa skalę. Wiele osób z maseczkami na twarzy wychodzi z domu w nadziei, że w ten sposób zabezpieczy się przed chorobą. Są i tacy, którzy twierdzą, że noszenie maseczek nie ma sensu. Sprawa jest dyskusyjna, bo eksperci prezentują odmienne zdanie na ten temat.

 

Dodajmy, że przed założeniem maski należy oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem. Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską. Maskę należy zdejmować chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej, i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika. Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.

Iwona Kosztyła