19 maja 2022

Wiadomo do kogo trafiły nagrody i wyróżnienia przyznane przez jury „Maskarady 2022”.

Jury 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2022 w składzie: Natalia Mołodczenko(przewdonicząca),Bożena Sawicka,Beniamin Bukowski, obejrzało 9 spektakli konkursowych:

  • „Księżycowe opowieści” Teatru Maska w Rzeszowie

  • „Ja, Bałwan” Teatru Animacji w Poznaniu

  • „Królestwa” Teatru Lalek Guliwer i Teatru 21 w Warszawie

  • „Mój cień jest różowy” Teatru Pinokio w Łodzi

  • „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży w Poznaniu

  • „Spaghetti” Teatru Baj w Warszawie

  • „Wędrówka Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi

  • „Mysz i różowa wstążka” Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek w Użgorodzie (Ukraina)

  • „Wykluczeńcy” Grupy Analog Collective w Warszawie

Zadaniem jury tej edycji Festwailu była ocena animacji. Przyznano następujące nagrody:

Nagrodę aktorską w wysokości 1000 zł za najlepszą rolę kobiecą dla Adrianny Maliszewskiej za postać Nabu w spektaklu „Wędrówka Nabu” w reżyserii Przemysława Jaszczaka (Teatr Lalek Arlekin w Łodzi),

Dwie równorzędne nagrody aktorskie w wysokości po 500 zł za najlepsze role męskie dla Pana Artura Romańskiego za postać Bałwana oraz dla Igora Fijałkowskiego za postać Marchewki w spektaklu „Ja, Bałwan” w reżyserii Artura Romańskiego (Teatr Animacji w Poznaniu).

Ponadto jury wyróżniło:

– Martę Stańczyk za wprowadzenie widza w inny świat wrażliwości w spektaklu „Królestwa” w reżyserii Justyny Sobczyk (Teatr Guliwer i Teatr 21 w Warszawie),

– Natalię Zduń za zespolenie aktorki z formą w kreowanej postaci Abrahama w spektaklu „Księżycowe opowieści” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego (Teatr Maska w Rzeszowie).

Tajny juror przyznał Nagrodę Tajnego Jurora w wysokości po 500 zł każda dla najwspanialszego duetu aktorskiego Festiwalu – Artura Romańskiego i Igora Fijałkowskiego, za przedstawienie, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń. Tajnym Jurorem 12. edycji MASKARADY był Karol Suszczyński.

Młode Jury XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2022 w składzie: Maciej Kudła Jagoda Węglowska Gabriela Wojtanowska wyróżniło spektakl „Wykluczeńcy” w wykonaniu Grupy Analog Collective „Za to, że dzięki pojawiającym się w spektaklu głosom dzieci i młodzieży, mogliśmy mocniej odczuć poruszające przesłanie” – uzasadniało jury.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska