17 marca 2022

Do godz. 23 we wszystkie dni tygodnia będzie czynny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Langiewicza 15, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Miasto wydłużyło godziny pracy punktu ze względu na dużą liczbę osób, które występują o nadanie numeru.

Punkt swoją pracę rozpoczął w środę o godz. 9. Ale już na długo przed otwarciem ustawiła się kolejka chętnych. Decyzją prezydenta Rzeszowa godziny pracy zostały wydłużone. Teraz punkt będzie działał w systemie dwuzmianowym od godz. 7 do 23 i przez siedem dni w tygodniu. Prezydent Konrad Fijołek apeluje, by umawiać się na wizyty, by uniknąć oczekiwania w długiej kolejce.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska