20 listopada 2023

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ta data nie jest przypadkowa ponieważ upamiętnia uchwaloną 20 listopada 1989 roku „Konwencję o prawach dziecka”.

Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii – osobiste, polityczne lub publiczne, socjalne i ekonomiczne. 

Najważniejsze jest to aby od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, że posiadają swoje prawa mówiły w naszym porannym programie Anna Pucia oraz Ewa Kuźniar, nauczycielki z Publicznego Przedszkola nr 34 w Rzeszowie.

 

Ważne jest to aby uwrażliwiać dzieci na to aby mówiły o swoich problemach- mówił nasz poranny gość Dominika Kiełboń, nauczycielka z Publicznego Przedszkola nr 34 w Rzeszowie.

 

Przez całą dobę siedem dni w tygodniu działa dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. To telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy Pod tym numerem można porozmawiać ze specjalistą, który postara się pomóc. Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich w celu otrzymania wsparcia.  

 

Agnieszka Bojda

Skip to content