30 grudnia 2019

Od stycznia zmienia się sposób rozliczania z fiskusem. Każdy podatnik będzie korzystał z indywidualnego rachunku  podatkowego, tak zwanego mikrorachunku.

Będą na niego kierowane podatki PIT, CIT i VAT. Niezależnie od tego, czy rozliczamy się z fiskusem raz w roku, czy raz w miesiącu prowadząc własną działalność.

Numer rachunku możemy poznać w urzędzie skarbowym albo możemy go sami wygenerować. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl – mówi Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Nie ma żadnego ograniczenia czasowego, ważne, aby sprawdzić, jaki jest numer mikrorachunku przed dokonaniem płatności PIT, CIT i VAT. Co istotne – podatnik nie zakłada rachunku, nie musi też składać do urzędu żadnego wniosku.

Edyta Chabowska przestrzega przed możliwymi oszustwami związanymi z mikrorachunkami. Przestępcy na różne sposoby mogą nam dostarczyć fałszywy numer konta.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia, potem wpłat należy dokonywać już na mikrorachunek.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska