29 kwietnia 2019

Milion złotych otrzyma powiat dębicki na budowę łącznika od węzła autostrady A4 Dębica Wschód do Drogi Krajowej 4 i Drogi wojewódzkiej 985 (Zawada - Pustynia). Na stworzenie kolejnego odcinka autostrady kwotę przekażą radni województwa.

Taką decyzję podjęli dziś radni podczas obrad sejmiku województwa. Marszałek województwa Władysław Ortyl mówił, że wsparcie inwestycji pochodzi nie tylko ze środków europejskich. – Jest również potrzeba, aby wesprzeć starostwo środkami z budżetu. Między innymi dlatego, że powiaty nie są tak wydolnymi instytucjami samorządowymi. Ich dochody są skromne.

Większość łączników do autostrady A4 przebiega w ciągu dróg powiatowych, dlatego to starostwa przejęły rolę lidera w realizacji budowy łączników. W lutym do marszałka zwrócił się starosta dębicki z prośba o finansową pomoc na realizacje odcinka Zawada-Pustynia.

To nie pierwsze wsparcie samorządu województwa. Otrzymaliśmy już dofinansowanie w wysokości 3 mln zł jako dotacje województwa zarówno do łącznika Wschód jak i Zachód. Oba zadania realizowane są z RPO WP. W obu przypadkach było ono bardzo wysokie– mówi Piotr Chęciek, starosta dębicki

Budowa łącznika od węzła autostrady A4 Dębica-Wschód do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej nr 985 rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji to prawie 11 milionów zł, w tym środki Regionalnego Programu Operacyjnego WP wynoszą ponad 7 milionów złotych. Do tej pory województwo podkarpackie udzieliło wsparcia w kwocie 1,5 mln zł.

Agnieszka Radochońska-Kloc