14 marca 2019

Wszystko za sprawą Międzynarodowego Podkarpackiego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego dla dzieci i młodzieży, który odbywa się w dniach 14-16 marca. Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie oraz stowarzyszenie „Wszystko dla Muzyki”.

Międzynarodowy Podkarpacki Konkurs Chopinowski w Rzeszowie jest ujęty w wykazie międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów szkolnictwa artystycznego rekomendowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest m.in., promocja młodych talentów i prezentacja ich umiejętności na forum międzynarodowym. Udział w przesłuchaniach bierze 79 uczestników z Polski, Singapuru, Australii, Chin czy Korei. Zmagania uczestników ocenia jury w składzie: prof. Janusza Olejniczaka z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Waldemara Wojtala z Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Marioli Cieniawy z Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz maestra Vincenzo Balzaniego z Konserwatorium w Mediolanie. Konkurs odbywa się co 2 lata, biorący w nim udział pianiści wykonują wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. Artyści rywalizują w czterech kategoriach wiekowych, do lat 12. do lat 14, do lat 17 i do lat 21. 

W sobotę 16-go marca o godz. 17.00, w Sali Koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego, zostaną ogłoszone wyniki konkursu a zgromadzona publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu laureatów.

Arleta Blok