11 czerwca 2019

W województwie podkarpackim jest około 35 tys. dawców krwi. W ciągu ostatnich kilku lat w regionie przybyło 15 tys. dawców.

Jak powiedziała w Radiu Via Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa było to możliwe dzięki dobrej współpracy ze stowarzyszeniami, służbami mundurowymi i uczelniami, które włączają się w zbiórki krwi. Honorowi dawcy to najczęściej mężczyźni, ale nie brakuje też kobiet – dodała Ewa Zawilińska.

Ewa Zawilińska podkreśliła w porannym programie, że ważne jest regularne oddawanie krwi. Są okresy, kiedy banki krwi mają materiał niemal na wyczerpaniu. Tak jest m.in. latem, kiedy wielu honorowych dawców wyjeżdża na urlopy. Stąd częste apele o oddawanie krwi.

Narodowe Centrum Krwi organizuje 15 czerwca na rzeszowskim Rynku ogólnopolskie wydarzenie promujące honorowe krwiodawstwo pn. „Trasa Czerwonej Nitki”, realizowane w ramach projektu kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

W programie – koncerty: wystąpią Lao Che i Baranovski oraz mobilne punkty pobierania krwi, strefy aktywności i konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, symulatory bezpiecznej jazdy. Początek o godz. 14.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska