10 maja 2019

Na Podkarpaciu szczepionek przeciw gruźlicy nie brakuje – zapewnił w porannym programie Radia Via Adam Sidor, Podkarpacki Inspektor Sanitarny.

Rezerwy są, a nowa partia szczepionek do naszego regionu ma dotrzeć 20 maja.

Adam Sidor powiedział, że nowo narodzone dzieci opuszczające szpital w województwie podkarpackim są szczepione przeciw gruźlicy. Sanepid wydał zalecenia placówkom, by efektywnie gospodarowały posiadanym preparatem. W ubiegłym roku przeciw gruźlicy zostało zaszczepionych prawie 20 tys. dzieci. W tym roku, jak szacuje sanepid, będzie to 22 tys. noworodków.

Podkarpacki Inspektor Sanitarny powiedział w porannym programie, że gruźlica nadal jest groźna. Zapadalność na gruźlicę w Polsce wynosi 15 przypadków na 100 tys. ludności. To gorzej niż w innych krajach europejskich. Adam Sidor dodał, że jeśli nie będziemy się szczepić, choroby zakaźne będą powracać. Zwłaszcza, że ludzie migrują, a ponadto pojawiają się patogeny chorobowe odporne na leki.

Gruźlica będzie głównym tematem konferencji, która o godz. 10 rozpocznie się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Wezmą w niej udział epidemiolodzy z Polski i Ukrainy, lekarze i eksperci.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska