19 października 2018

Dziś, po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Nowe święto państwowe, ma być wyrazem hołdu dla duchownych, którzy swoją postawą 'dawali wyraz wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej'.

To dzień szczególnej pamięci o tych kapłanach, których możemy nazwać niezłomnymi, podobnie jak żołnierzy niezłomnych, tych którzy walczyli i nie zgadzali się na nową polityczną rzeczywistość po wojnie. Duchowni byli często kapelanami oddziałów, nie rzadko dzielili los żołnierzy, towarzyszyli im w czasie i walki, a także podczas umierania bo bardzo często byli świadkami śmierci – mówi ks. Biskup Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba.

Wybór daty nie jest przypadkowy. 19 października – to dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Jerzy może być nie tylko przykładem tej niezłomności, ale wręcz patronem księży niezłomnych. Dziś już błogosławiony, ufamy, że będzie wkrótce kanonizowany. Jest wzorem człowieka, który wierny przede wszystkim Bogu, ale także ojczyźnie i konkretnemu człowiekowi spieszył z pomocą. Wiemy jak wokół wartości, które głosił jako kapłan tworzyła się wspólnota ludzi, walczących o pełną wolność i suwerenność w zniewolonej ojczyźnie – dodaje ks. Biskup Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Arleta Blok