24 lipca 2018

Kilkadziesiąt razy dziennie strażacy interweniują w czasie wakacji. Wypalanie traw, pożary w lasach, czy usuwanie skutków burz – to najczęstsze zdarzenia, jakie w okresie letnim mają miejsce.

Młodszy brygadier Marcin Betleja, mówi, że bardzo często od właśnie od traw dochodzi do pożarów lasów, w których tak chętnie lubimy wypoczywać w tym czasie. Jak przypomina, nie wolno palić ognia na nieużytkach czy łąkach. Jednak mimo akcji informacyjnych i uświadamiających, wielu ludzi nadal sądzi, że ogień to najlepszy sposób na zwalczanie chwastów.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych.

Agnieszka Radochońska-Kloc