18 lipca 2022

We wtorek, 19 lipca 2022 r. u Ojców Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim odbędzie się wydarzenie historyczno - społeczno - kulturalne upamiętniające 79-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Organizatorami wydarzenia są: Zakon Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim i Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej.

Na wydarzenie złożą się: wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” (wystawa została przygotowana przez: Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM) oraz prelekcja profesora Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 79-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie” – poinformował sekretariat Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej.

 

We wtorek, 19.07.2022 r., w Sali św. Franciszka (wejście z placu kościelnego) godz. 17.00 odbędzie się prelekcja Prof. Ph.D. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 79-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

Wspomniane wydarzenie wpisuje się w Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – dodaje sekretariat Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej. – Nadmienię, iż w dniu 11 lipca obchodzony jest ustanowiony na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Szkoda, bo święto nie jest jeszcze dniem wolnym od pracy, a powinno być. Należy podjąć inicjatywę, aby w ten sposób można byłoby jeszcze bardziej upamiętniać ofiary banderowskiego ludobójstwa dokonanego na Polakach przez OUN-UPA w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Moderatorami organizacyjnymi wydarzenia są: Prof. Ph.D. Adam Kulczycki, prezes Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej (tel. kontaktowy: 00-48-576-160-346) oraz Ojciec Jan Pałka, Gwardian Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Młp.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują między innymi: TK „Niedziela”, „VIA” – Katolickie Radio Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów S.A., „Gazeta Parlamentarna”, portal kresy.pl

Przygotował: sekretariat Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej.

Piotr Mazurkiewicz