10 kwietnia 2022

Zgodnie z tradycją w kościołach święci się palmy będące symbolem odradzającego się życia.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Dzisiejsza liturgia niedzielna rozpoczyna się procesją z palmami na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, witanego jako Króla. Uczniowie i tłum mieszkańców entuzjastycznie witali Króla, wielbiąc Boga, skandując: „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach”. Słyszymy też,  że kilka dni później tłum krzyczał „Ukrzyżuj, ukrzyżuj Go!” Dziś rodzi się pytanie Kim jest dla mnie Jezus? Czy uznaje Jego Prawo? – mówi ks. prof. Adam Kubiś, biblista

Niedziela Palmową w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Zgodnie z tradycją w kościołach święci się palmy będące symbolem odradzającego się życia. W wielu kościołach odbywają się przedstawienia pasyjne.

 

 

 

 

Iwona Kosztyła