8 lipca 2021

Skórę niedźwiedzia brunatnego, chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES próbował przemycić 30- letni mężczyzna. Został zatrzymany podczas kontroli granicznej w Medyce.

Funkcjonariusze KAS kontrolowali podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy.W jednym z samochodów natrafili na nietypowy bagaż należący do 30- letniego mężczyzny. Znajdowała się w nim skóra niedźwiedzia brunatnego, objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES– poinformowała Edyta Chabowska rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Podróżny nie zgłosił towaru do odprawy. Nie posiadał także odpowiednich dokumentów, na podstawie których mógłby go legalnie przewieźć przez granicę. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

KAS przypomina, że przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska