9 kwietnia 2021

fot. KAS

Prawie 12 tysięcy paczek papierosów i 42 kg krajanki tytoniowej zatrzymali funkcjonariusze podkarpackiej KAS podczas przeszukania jednej z posesji w powiecie przeworskim. Funkcjonariusze wykryli także gotówkę schowaną w pralce.  

W  związku z podejrzeniem przechowywania na jednej z posesji w powiecie przeworskim znacznych ilości towarów pochodzących z przemytu , funkcjonariusze KAS  przeszukali to miejsce. Na miejscu zastali właściciela posesji , 58-letniego mężczyznę, który na widok funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu postanowił zabarykadować się w domu.  Po wejściu do środka funkcjonariusze obezwładnili  agresywnego mężczyznę. Jego zachowanie potwierdziło wcześniejsze podejrzenia funkcjonariuszy – poinformowała Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach gospodarczych przechowywane były znaczne ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych. Kartonowe pudła i plastikowe opakowania wypełnione były papierosami i krajanką tytoniową.  Łącznie zabezpieczono  prawie 12 tysięcy paczek papierosów oraz 42,3 kg krajanki tytoniowej, bez polskich znaków akcyzy. 

Podczas przeszukania domu funkcjonariusze wykryli  także gotówkę w różnych walutach, o łącznej równowartości  ponad 21 tys. złotych. Pieniądze  schowane były w pralce – dodała Edyta Chabowska.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.  Gdyby zatrzymany towar trafił do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad 230 tys. złotych z tytułu nieuiszczonych należności celno- podatkowych.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska