25 lutego 2021

fot. BOSG

15 – osobową grupę imigrantów z Syrii zatrzymano w podrzeszowskiej Stobiernej. Chcieli dotrzeć do Niemiec. Wszyscy podróżowali w naczepie tira.

W środę, w późnych godzinach wieczornych, policja z Rzeszowa poinformowała Straż Graniczną, że na parkingu w Stobiernej z naczepy litewskiego tira wyszła grupa cudzoziemców. Na miejsce udał się patrol Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji. Zastany stan rzeczy wskazywał, że w naczepie tira, między ładunkiem materiałów tekstylnych podróżowała grupa osób. Funkcjonariusze KAS stwierdzili przecięcie linki celnej zabezpieczającej transport towaru. Również plandeka została uszkodzona. Z ustaleń strażników granicznych wynikało, że kierowca tira jadący na Litwę nie wiedział, iż w naczepie przewozi ludzi. Podczas zatrzymania samochodu na parkingu nielegalni imigranci opuścili naczepę i udali się w kierunku pobliskiego lasupoinformowała mjr Elżbieta Pikor, rzecznik BOSG.

Rozpoczęły się działania poszukiwawcze. Grupę zatrzymano około 3-4 km od parkingu. Wśród cudzoziemców było 13 mężczyzn i 3 kobiety w wieku od 17 do 33 lat. Nie posiadali dokumentów, ani pieniędzy. Przyznali, że pochodzą z Syrii. Składali już wnioski o azyl będąc w Grecji, a następnie postanowili na własna rękę udać się do Niemiec. Za przerzut i zorganizowanie transportu zapłacili organizatorom z południa Europy po 2 tys. euro każdy. W trakcie zatrzymania byli wyziębieni i głodni. Zostali przebadani przez lekarza. Stan ich zdrowia został oceniony jako dobry. Na Placówce SG w Rzeszowie – Jasionce otrzymali ciepły posiłek i napoje – dodała mjr Pikor.

Aktualnie, trwają czynności związane z ustaleniem ich tożsamości, trasy przejazdu i statusu prawnego.

To najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich kliku lat na Podkarpaciu. W ubiegłym roku na podkarpackiej granicy państwowej zatrzymano łącznie 137 nielegalnych imigrantów w tym 73 osoby na granicy ze Słowacją. śród zatrzymanych dominowali ob. Turcji i Afganistanu.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska