7 października 2021

Fot.BOSG

W okolicach Budomierza na Podkarpaciu Straż Graniczna zatrzymała dwóch obywateli Turcji, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Mieli przy sobie fałszywe austriackie dowody osobiste. W dalszej podróży na zachód Europy zamierzali posługiwać się niemieckimi dokumentami jako obywatele tego kraju.

W trakcie patrolu mundurowi znaleźli ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski. Dzięki niezwłocznie podjętym dzianiom granicznym z udziałem psa służbowego szybko ustalono sprawców. Byli to dwaj obywatele Turcji w wieku 20 oraz 39 lat. Mężczyźni mieli przy sobie tureckie dokumenty potwierdzające tożsamość. Dodatkowo w ich bagażach ujawniono fałszywe austriackie dowody osobiste z ich aktualnymi fotografiami, wydane na inne dane osobowe. Imigranci chcieli je wykorzystać jako autentyczne w dalszej podróży na zachód – poinformowała mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Mężczyźni przyznali się do nielegalnego przekroczenia oraz planu wykorzystania fałszywych dokumentów. 

Wkrótce w tej samej okolicy ujawniono kolejnego obywatela Turcji, który samochodem przyjechał w regon granicy. Chciał odebrać swoich rodaków i przewieźć ich dalej na zachód. Jak się okazało, mężczyzna posiada w Niemczech status uchodźcy.

Mężczyźni zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska