19 maja 2019

Za nami Europejska Noc Muzeów. Jak co roku rzeszowskie instytucje kulturalne przygotowały na tę okazję sporo atrakcji.

Tak, jak się spodziewano zwiedzających nie brakowało pomimo tego, że w tym roku po raz pierwszy wprowadzono bilety. Cena była jednak symboliczna, a pieniądze pozyskane w ten sposób będą przeznaczone na ważne cele.

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli przywitało zwiedzających pięknymi dźwiękami lir w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli.

Chętni mieli okazję obejrzeć pokaz pracy przy krośnie.

Poza tym zwiedzającym udostępniono wystawy stałe i czasowe. Stworzono tez okazje do zabawy przy multimedialnym lustrze.

W Muzeum Mleczarstwa można było obejrzeć pokaz wirowania mleka w wirówce ręcznej, zaś w Muzeum Dobranocek na zwiedzających czekało sporo niespodzianek min. muzealne poczytajki i piękny pokoik Misia Uszatka.

Biuro Wystaw Artystycznych nie wprowadziło symbolicznych biletów, podobnie jak Muzeum Techniki i Militariów, Muzeum Diecezjalne, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej czy Podziemna Trasa Turystyczna na której szlaku czekali rekonstruktorzy.

Pracownicy IPN również zapewnili zwiedzającym wiele atrakcji. Największą były niewątpliwie dawne samochody Milicji Obywatelskiej. Można się też było dowiedzieć, jak powstawały sitodruki.

Kolejna Noc Muzeów za rok.

Małgorzata Lewicka-Kyc