10 maja 2019

Po raz 14. Rzeszów włącza się w Europejską Noc Muzeów. W 16 miejscach w mieście będzie można zobaczyć ciekawe wystawy przygotowane specjalnie na tę okazję, wziąć udział w koncercie czy posłuchać opowieści o synagogach. Choć wydarzenie jest bezpłatne, to w tym roku w niektórych miejscach będzie trzeba wykupić bilet wstępu za symboliczną kwotę.

Między innymi w Muzeum Okręgowym i jego oddziałach. – Poświęcamy sporo środków na konserwację muzealiów, ale przy tak ogromnym zasobie, nie jesteśmy w stanie zakonserwować wszystkiego, dlatego wprowadzamy bilet wstępu. – W przypadku Muzeum Okręgowego będzie to karnet w kwocie 3 zł, który będzie uprawniał do wejścia zarówno do naszego muzeum, oraz Muzeum Etnograficznego i Historii Miasta Rzeszowa. W każdym z tych obiektów przygotowaliśmy grupę, bądź pojedyncze eksponaty, które przez najbliższy rok będą konserwowane. Cały dochód ze sprzedaży wejściówek będzie przeznaczony na konserwację – mówi Bogdan Kaczmar, dyrektor muzeum

Konserwacji zostanie poddana między innymi grafika Króla Jana III Sobieskiego, która w nowej odsłonie zostanie zaprezentowana zwiedzającym za rok podczas Nocy Muzeów. Muzeum Etnograficzne za pozyskane środki podda renowacji portret Franciszka Kotuli, przed jubileuszem 85-lecia powstania muzeum a Muzeum Historii Miasta Rzeszowa zabytkową urnę drewnianą używaną przez Rzeszowską Radę Miejską w końcu 19 wieku.

Za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić również Muzeum Dobranocek. Katarzyna Lubas, dyrektor placówki, mówi, że renowacji dzięki temu zostanie poddana nabyta przez muzeum lalka Mis Uszatek. – To lalka, która pozyskaliśmy z Łodzi, od reżyser Teresy Puchowskiej -Sturlis.

Noc Muzeów w Rzeszowie rozpocznie się o godzinie 19:00. Wstęp do pozostałych instytucji kultury jest darmowy.

Agnieszka Radochońska-Kloc