28 listopada 2018

zdj. ARK

O wiecu kobiet, o manifestacjach młodzieży czy o ogólnej drożyźnie w 1918 roku, która panowała w Rzeszowie, można przeczytać w najnowszej książce zatytułowanej "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans".

Książa jest zbiorem wycinków zaczerpniętych z prasy lokalnej ukazującej się w latach 1918-1920: z „Głosu Rzeszowskiego” i „Ziemi Rzeszowskiej” Publikację wspólnie wydała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza” działające przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Książka to kontynuacja pierwszej części, którą wydano w 2015 roku.

Wybraliśmy charakterystyczne fragmenty, które pokazywały stan ducha mieszkańców w czasie przed odzyskaniem niepodległości, nastroje jakie panowały, to oczekiwanie na niepodległość i czas kiedy Polska byłą wolna. Ale też wszelkie trudności życia codziennego. – mówi Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

To zwykłe codzienne życie jest tym co wyróżnia tę książkę. – Chcieliśmy pokazać co było tłem tych wielkich wydarzeń historycznych. Gazety z tamtych czasów są dobrym źródłem do poznania rzeczywistości prawdziwej, nie tylko w jej podniosłych wymiarach. – mówi dr Jan Wolski, literaturoznawca, redaktor Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „Fraza”.

Książka „Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans” ukazała się z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy kto uczestniczył w promocji publikacji otrzymał pamiątkowy egzemplarz. Książkę można wypożyczyć w filiach WiMBP w Rzeszowie. Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków budżetu obywatelskiego.

Posłuchaj:

Agnieszka Radochońska-Kloc