18 czerwca 2019

Mamy wyjątkowy rok w ogrodnictwie. Było sucho, przyszedł okres opadów, po nim wilgoć, więc rośliny szybko przyrastają i stanowią łatwy żer dla owadów. Rok jest wyjątkowy również pod względem ilości szkodników – mówi dr inż Tomasz Olbrycht z Katedry Agroekologii na Wydziela Biologiczno-Rolniczym URZ.

W tym roku mamy do czynienia z gradacją chrabąszcza majowego. – Najliczniej występuje w okolicach Lubaczowa, a głównymi sprawcami szkód są larwy:

W ubiegłym roku zwłaszcza w Rzeszowie właściciele bukszpanów walczyli z ćmą bukszpanową. Obecnie mamy do czynienia z końcem rozwoju gąsienic, które dadzą początek motylom pierwszego pokolenia – mówi dr inż Tomasz Olbrycht

Właściciele bukszpanów powinni obserwować swoje krzewy. Pierwsze oznaki występowania ćmy to brązowiejące plamy na liściach. To znak, że żerują już gąsienice, które dopiero wyszły z jaj.

Na działkach czy ogrodach pojawiają się też nowe szkodniki. Transport, to główny sprawca tego zjawiska, który sprzyja rozprzestrzenianiu gatunków– mówi dr inż Tomasz Olbrycht z katedry Agroekologii na Uniwersytecie Rzeszowskim. W ubiegłym roku na Podkarpaciu licznie występował namiotnik jabłoniowy. Bardzo ładny, śnieżnobiały motyl w ciemne kropki

W Polsce występuje ok. 26 tysięcy gatunków owadów.

Agnieszka Radochońska-Kloc