13 lipca 2022

Ponad 13 mln zł kosztował skaner wielkogabarytowy RTG, który został oddany do użytku na przejściu granicznym z Ukrainą w Budomierzu. To jedno  z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej.

Fundusze na jego zakup oraz sfinansowanie prac inwestycyjnych pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej.

Skaner umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, ładunków cargo. Urządzenie jest wyposażone w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS będą mogli bezpiecznie prześwietlać towary przemieszczające się przez granicę. KAS zapewnia, że dzięki nowoczesnemu skanerowi odprawy będą szybsze i bardziej skuteczne.

Jest to już czwarte wielkogabarytowe, stacjonarne urządzenie RTG w Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Uzupełnia system skanerów, które działają na drogowych przejściach granicznych w Medyce i Korczowej oraz na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska