16 grudnia 2019

Dokument zacznie obowiązywać od czerwca przyszłego roku

Szykują się zmiany dla wszystkich osób, które planują wziąć w Polsce ślub kościelny. Od 2020 roku zacznie obowiązywać nowy dekret ogólny, który zastąpi dotychczasowe, 30-letnie prawo. Nowy dokument, który wprowadza szereg zmian, to „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno – duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. Dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. Do dokumentu dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa.

Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa budzą zainteresowanie nie tylko młodych ludzi, którzy przygotowują się tego sakramentu. Emocje wzbudza między innymi tzw. protokół przedślubny, który przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. podczas rozmowy z księdzem wypełniają narzeczeni – mówi ks. Jan Kobak, duszpasterz rodzin diecezji rzeszowskiej

Nowy dekret Konferencji Episkopatu Polski ma zastąpić dotychczasową „Instrukcję KEP o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim”, która obowiązywała od 30 lat.

Iwona Kosztyła