18 czerwca 2019

W miejskim ratuszu o godz. 8. 30 rozpoczęła się sesja rady miasta. Na początek zostanie zaprezentowany raport o stanie miasta za 2018 r. Radni zdecydują także m.in o podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej.

Przygotowanie raportów to nowy wymóg, wynikający ze znowelizowanej w zeszłym roku ustawy o samorządzie gminnym. Każdy z radnych będzie mógł wyrazić swoją opinię, a debata zakończy się głosowaniem nad udzieleniem wotum zaufania dla prezydenta. Zdaniem Andrzeja Deca, radnego klubu PO, ma to wymiar polityczny, ponieważ wotum ma innych charakter niż głosowanie nad udzieleniem absolutorium, które odbędzie się w dalszej kolejności.

Na dzisiejszej sesji zostanie także przedstawiony nowy cennik przejazdów przygotowany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Andrzej Dec ocenia, że podwyżki są konieczne. Rosną koszty paliwa, energii elektrycznej, wykonywanie przewozów jest coraz droższe. Tymczasem ceny biletów nie rosły od 2015 roku – mówił na antenie Radia Via. Dodał, że miasto nie może znacząco dopłacać do komunikacji miejskiej, bo wtedy trzeba by było podnieść podatki.

Projekt uchwały w sprawie zmiany cen przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w Rzeszowie zakłada, że cena normalnego biletu jednoprzejazdowego wzrośnie z 3 do 3,60 zł. Bilet 4-przejazdowy ma kosztować 13,40 zł (aktualnie kosztuje 11,20 zł) a godzinny 4,80 zł (teraz płacimy 4 zł). Cena biletu semestralnego dla studentów urośnie ze 179 zł do 188 zł, a dla uczniów ze 199 zł na 209 zł. ZTM proponuje natomiast utrzymanie dotychczasowych cen biletów sieciowych oraz 90-dniowych, które kosztują odpowiednio 88 i 249 zł.

Jeśli radni przyjmą uchwałę, przejazdy podrożeją od początku sierpnia.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska