7 lipca 2021

Zarząd województwa podkarpackiego wycofuje wniosek dotyczący likwidacji oddziału neurologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, ale nie oznacza to rezygnacji z reorganizacji struktury oddziałów w tej placówce. Zamiast neurologii ma zostać rozbudowana klinika psychiatrii. O tym poinformował na dzisiejszej konferencji marszałek województwa Władysław Ortyl.

Marszałek Ortyl poinformował, że wniosek dotyczący likwidacji neurologii został wycofany ze względu na błędy formalne. Ale do reorganizacji i tak musi dojść. To wstyd mieć nautologie o tak niskich standardach – mówił podczas konferencji marszałek Ortyl.

Marszałek województwa Władysław Ortyl przekonywał, że Podkarpacie ma dobrą sieć oddziałów neurologicznych. W województwie jest ich 18, tylko w powiedzie rzeszowskim funkcjonuje 4 oddziały neurologiczne, więc jego zdaniem pacjenci są zabezpieczeni. Dlatego, w ramach reorganizacji struktury oddziałów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1, zarząd województwa proponuje rozszerzenie zakresu działalności kliniki psychiatrii, ponieważ rośnie liczba pacjentów wymagających opieki. Obecnie w klinice funkcjonują 32 łóżka psychiatryczne – jedyne w powiecie rzeszowskim, których średnie obłożenie w ciągu ostatnich kilku lat wynosiło 115 proc. Po covidzie pacjentów przybywa, a miejsc brakuje – mówił dr Dariusz Maurkiewicz kierownik kliniki.

 

Dodatkowe łóżka i zwiększenie miejsc do 60, dałoby klinice pewien oddech i zapieczenie dla pacjentów – podkreślał podczas konferencji dr Mazurkiewicz, zwracając jednocześnie uwagę na to, że brakuje także miejsc dla małych pacjentów – dla dzieci i młodzieży. Jedyny oddział w województwie działa w Łańcucie.

Dlatego, jak mówił podczas konferencji marszałek województwa Władysław Ortyl, kierunek zmian będzie obejmował poszerzenie działalności psychiatrii, w zamian za rezygnację z działalności oddziału neurologii.