22 października 2018

W Rzeszowie świętowano jubileusz 100-lecia Terenowych Organów Administracji Wojskowej. Uroczystość zainaugurowała Msza św. odprawiona w kościele Garnizonowym. Dalsza część spotkania odbyła się Filharmonii Podkarpackiej.

Ustanowienie święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej wiąże się podpisaniem „Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej”, która powoływała Okręgowe i Powiatowe Komendy Uzupełnień będące pierwszymi Terenowymi Organami Administracji Wojskowej w Odrodzonej Polsce.

– Jubileusz 100-lecia utworzenia Terenowych Organów Administracji Wojskowej wpisuje się więc w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – zauważa dr inżynier pułkownik Mariusz Stopa, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

Terenowe Organy Administracji Wojskowej to instytucje dbające o przygotowanie kandydatów do pracy w armii. Na Podkarpaciu zrzeszają blisko sto osób. Formowanie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie rozpoczęto jesienią 1962 roku. 1 lutego 1963 roku sztab otrzymał pieczęć herbową i dzień ten jest oficjalnie uznawany za datę  powstania tej instytucji.

-Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu podlega sześć Wojskowych Komend Uzupełnień: w Mielcu, Nisku, Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku i w Jaśle – dodaje pułkownik Mariusz Stopa.

Centralnym punktem obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia Terenowych Organów Administracji Wojskowej była uroczystość w Filharmonii Podkarpackiej.

Podczas jej trwania nadano kolejne stopnie oficerskie. Wręczono też medale „Zasłużony dla Powiatu Rzeszowskiego”. Wyróżnienia te Rada Powiatu przyznaje osobom, które przyczyniają się do gospodarczego, kulturowego i społecznego rozwoju powiatu rzeszowskiego.

Zaproszeni goście mogli ponadto obejrzeć wystawę okolicznościową przygotowaną przez Oddział IPN w Rzeszowie. Spotkanie było też doskonałą okazją do promocji form służby wojskowej.

Ważnym punktem programu był wykład historyka Pawła Rejmana poświęcony jednostkom wojskowym stacjonującym na Podkarpaciu na przestrzeni 100 lat.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Centrum Sztuki Wokalnej z Rzeszowa.

Małgorzata Lewicka-Kyc