23 lutego 2022

Fot.wikipedia

Od wtorku część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zacznie działać na nowych zasadach. Zarząd Transportu Miejskiego nadał im status „na żądanie”.

1 marca taką kategorię otrzyma 230 przystanków w Rzeszowie oraz 216 w podmiejskich gminach. Od tej pory zatrzymanie autobusu i otwarcie drzwi będzie odbywać się po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej potrzeby. Osoba, która chce wsiąść do autobusu będzie musiała stanąć na przystanku w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz podnieść rękę. Ta zasada nie będzie obowiązywać pasażera niepełnosprawnego ruchowo, niewidomego, czy niedowidzącego. Powinni oni oczekiwać na autobus na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu, a kierowca widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać

Jeżeli natomiast pasażer będzie chciał wysiąść na przystanku „na żądanie”, powinien najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku podejść w pobliże drzwi autobusu i wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop” – mówi Grzegorz Dyś, kierownik Działu Organizacji Przewozów w ZTM Rzeszów.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostały już oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacja o nich będzie wyświetlana także na monitorach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie internetowej ZTM. Jeśli rozwiązanie sprawdzi się, od 2 kwietnia ZTM poszerzy je na kolejnych 235 punktach.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska