19 października 2021

Już po raz kolejny Prezydent Miasta Krosna, wspólnie z Miejską Policją w Krośnie, Państwową Strażą Pożarną w Krośnie oraz Strażą Miejską podjął działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom krośnieńskich szkół podstawowych organizując akcję informacyjno-edukacyjną Jestem widoczny, jestem bezpieczny.

Dzięki temu 482 uczniów klas pierwszych krośnieńskich szkół publicznych i nie publicznych otrzymało pakiety odblasków wraz z kolorowanką o tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wszystko po to, żeby „pierwszaki” jako uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni.

11 października 2021 r. w Szkole Podstawowej Nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi w mieście zainaugurowano akcję „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. W tym roku szkolnym, w związku z sytuacją epidemiologiczną w trosce o zdrowie uczniów, spotkania edukacyjne odbywają się bezpośrednio w szkołach w dniach od 11 do 21 października.

W ramach miejskiego programu „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” łącznie 484 uczniów klas pierwszych otrzyma odblaski. Rozmowy i prelekcje o bezpieczeństwie, a szczególnie o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym z uczniami prowadzą krośnieńscy policjanci, strażacy i strażnicy miejscy. Nie zabraknie też elementu, na który dzieci czekają najbardziej czyli krótkiego przedstawienia.

W ramach akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” zachęcamy wszystkich uczniów klas pierwszych do korzystania z elementów odblaskowych. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego nasza akcja , którą organizujemy wraz z służbami mundurowymi od latapeluje Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.

Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania)przypomniał asp. Tomasz Czelny. Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego. Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków dodał asp. Czelny.

Spotkania w szkołach :

 

19.10.2021 r. godz. 8 00 – Szkoła Podstawowa Nr 12,

 

godz. 10 00 – Szkoła Podstawowa Nr 11 (SOSW).

 

20.10.2021 r. godz. 8 00 – Szkoła Podstawowa Nr 8,

 

godz. 10 00 – Szkoła Podstawowa Nr 6.

 

21.10.2021 r.

 

godz. 10 00 – Szkoła Podstawowa Nr 7.

 

Uczniowie otrzymują pakiety gadżetów odblaskowych ufundowanych przez Prezydenta Miasta Krosna – breloczki LED, zawieszki odblaskowe oraz kolorowankę edukacyjną o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Odblaski trafią do pierwszaków wszystkich krośnieńskich szkół podstawowych – 11 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Muzycznej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej.

Konkursy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przygotował Wiktor Więcek z Urzędu Miasta Krosna, a prelekcje na temat bezpieczeństwa skierowali do uczniów kpt. Artur Zima z PSP Krosno, asp. Tomasz Czelny z KMP Krosno oraz Dominika Lisowska-Owad funkcjonariusz Straży Miejskiej w Krośnie.

Podsumowaniem wizyt w szkołach jest przedstawienie o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym zrealizowane przez Studio Fama – pt. „Z Zuzą i Bimbiem bezpieczniej”.

Dzieci bardzo energicznie i żywiołowo reagują na piosenki i pytania zadawane przez aktorów.

Organizatorami spotkań są miasto Krosno, Komenda Miejska Policji w Krośnie i Państwowa Straż Pożarna w Krośnie.

Piotr Mazurkiewicz