10 września 2018

To tytuł najbliższego wykładu w parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie.

Na prelekcję zaprasza Duszpasterstwo Ludzi Pracy Diecezji Rzeszowskiej. Spotkanie rozpocznie Msza Św. wotywna oraz nowenna za Ojczyznę przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki połączona z uczczeniem Jego Relikwii. Bezpośrednio po nowennie odbędzie się konferencja poświęcona współczesnym procesom globalnym, problemom i wyzwaniom społecznym, na które przed laty zwracał uwagę bł. Męczennik ks. Jerzy Popiełuszko – patron ludzi pracy.

19 września konferencję wygłosi Zbigniew Branach, autor wielu książek poświęconych czasom PRL i zabójstwom księży. Temat konferencji: „Operacja kryptonim „Papież” a operacja kryptonim „Popiel”. Wykład dotyczył będzie okoliczności dwóch ważnych zamachów: na Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszkę.

– Geneza zamachu na Jana Pawła II sięga 1979 roku. W jego przeprowadzenie zaangażowani byli funkcjonariusze kilku państw Układu Warszawskiego. Przygotowania koordynowały służby bułgarskie wyspecjalizowane w morderstwach politycznych za granicą. Operacja była ściśle tajna i trwała półtora roku – informuje Zbigniew Branach.

– Zamach na ks. J. Popiełuszkę został zlecony w 1982 roku. Zlecenie inspirował gen. W. Jaruzelski, tworząc w obozie władzy atmosferę nienawiści wokół Kościoła i wiary – dodaje Zbigniew Branach.

 

Małgorzata Lewicka-Kyc