10 grudnia 2021

Sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz pompownia wody, które zabezpieczą m. in. osiedle Carpatia na osiedlu Zwięczyca w Rzeszowie są już gotowe

Osiedle powstaje w terenie, na którym dotychczas nie było sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Musiały zostać wybudowane od podstaw. Do tego konieczne było także wybudowanie pompowni, która zapewni odpowiednie ciśnienie wody dla dużego osiedla, które będzie się składać z dziewięciu budynków mieszkalnych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie, by zapewnić przyszłym mieszkańcom osiedla wodę i odebrać ścieki, wybudowało tam blisko 1200 metrów sieci wodociągowej oraz ponad 1300 metrów sieci kanalizacyjnej. Sieć wodociągowa kosztowała ponad 1,8 mln zł, sieć kanalizacyjna – blisko 1,5 mln zł. Z nowej sieci kanalizacyjnej już korzysta m.in. niedawno wybudowana przy ulicy Przemysłowej stacja paliw.

Zakończyła się także budowa pompowni wody dla budynków osiedla Carpatia. Pompownia kosztowała blisko 1,7 mln złotych. Dostarczy ona wodę do celów konsumpcyjnych dla mieszkańców osiedla Carpatia siecią wodociągową o długości 1173 metrów i średnicy 450 mm. MPWiK zapewni także wodę do celów przeciwpożarowych.

Pompownia wody to jednokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 95 metrów kwadratowych. Będzie tam pracować siedem pomp. Zostały już zainstalowane i są w stanie przepompować 576 metrów sześciennych wody na godzinę.

– Trwają ostanie prace porządkowe po zakończeniu budowy. Pompownia jest ogrodzona, a teren wokół niej zagospodarowany i uporządkowany – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownica działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.

W uzbrojenie tej części miasta zainwestowano ok. 5 milionów złotych. – To bardzo ważna inwestycja. I to nie tylko ze względu na zaopatrzenie w wodę i odebranie ścieków z nowego osiedla. To także uzbrojenie innych, sąsiednich terenów. Co za tym idzie, tereny te mogą skupić na sobie większe zainteresowanie inwestorów w południo-zachodniej części Rzeszowa – mówi Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z O.O. w Rzeszowie.

inf.UMRZ