16 listopada 2020

Informacje o tym kto może zostać dawca osocza, można uzyskać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

 

Pojawia się coraz więcej próśb i apeli o oddawanie osocza dla osób chorych na COVID-19. Kierowane są do ozdrowieńców, czyli osób, które chorobę mają za sobą. W ten sposób można uratować życie nawet kilka osób. Kto może oddać osocze? Jakie warunki musi spełnić? Czy za badania trzeba zapłacić i kogo obejmuje zakaz? 

Aby zostać dawcą osocza z przeciwciałami koronawirusa, trzeba być ozdrowieńcem, czyli osobą, która chorowała i wyzdrowiała albo kimś, kto przeszedł zakażenie bezobjawowo. Takie osoby możemy podziać na kilka grup, jednak od żadnej z nich nie zadamy zaświadczeń teście w kierunku covid, bądź badań na przeciwciała, badania tez nie są płatne – mówi Ewa Zawilińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie

Są także inne  osoby, które mogą zostać zakwalifikowane jako dawcy osocza – dodaje dyrektor Ewa Zawilińska

Krew mogą oddać także osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz kobiety po ciąży, jednak te wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza – informacji w tym zakresie udziela wyznaczony lekarz w centrum krwiodawstwa.

Osocza nie można oddać ze wskazaniem dla konkretnego chorego. O tym, kto może i powinien je otrzymać decydują lekarze prowadzący leczenie w szpitalach.

 

Iwona Kosztyła