1 marca 2019

Jemy coraz więcej cukru przetworzonego. Raport Ministerstwa Zdrowia i NFZ mówi o 12 kg więcej cukru niż 10 lat temu, trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a otyłość dotyczy dziś 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt.

Barbara Piekło, dietetyk potwierdza, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Musimy pamiętać, ze jest to choroba, która w swojej jednostce chorobowej posiada wiele chorób współtowarzyszących, o tyle jest ona trudna. Jeżeli rozmawiamy z pacjentem podczas wywiadów żywieniowych słyszymy, że nadmierna masa ciała wiąże się z innymi dolegliwościami.

To często problemy z trzustką, zaczyna pojawiać się cukrzyca czy insulinooporność, a wśród młodych ludzi obserwuje się problemy z cholesterolem. Barbara Piekło dodaje, że cukier ukryty jest w różnych produktach, musimy zacząć czytać etykiety.

Musimy sprawdzić co my tak naprawdę jemy. Wiemy że np. w jogurtach owocowych, czy w innych produktach typu słodki napój owocowy, będzie syrop glukozowo-fruktozowy, ale ten syrop może pojawić się również w pieczywie czy wędlinie. To jest mała ilość w jednym produkcie, ale tych produktów w ciągu dnia jemy o wiele więcej, stąd takie niepokojące wyniki w raporcie.

Warto szukać zdrowych zamienników, a nawyki żywieniowe kształtować od najmłodszych lat. Dziś do poradni dietetycznych z problemem nadwagi rodzice przyprowadzają dwuletnie dzieci.

Agnieszka Radochońska-Kloc