1 lipca 2019

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konkurs na najlepszy produkt zbożowy w tradycji kuchni podkarpackiej, organizowany w ramach Dni Drzwi Otwartych PODR w Boguchwale, wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Woliczanki z Wolicy w gminie Bukowsko.

Do konkursu stanęło 10 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Podkarpacia. Każde Koło przedstawiło do oceny po dwa produkty.

Oprócz typowo tradycyjnych potraw, panie  zaprezentowały również produkty, będące połączeniem tradycji z nowoczesnością. Takim przykładem było ciasto z mąki gryczanej z owocami (KGW Drohobyczka), które otrzymało trzecią nagrodę. 

Zwycięskim produktem okazały się pierogi z kaszą i serem kozim, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Woliczanki z Wolicy w gminie Bukowsko. Mimo, że Koło działa dopiero nieco ponad pół roku, to smak potraw serwowanych przez panie z Wolicy, zwiastuje liczne sukcesy.

Drugie nagrody otrzymały chleb z kaszy gryczanej, prezentowany przez KGW z Medyni Głogowskiej oraz pierogi razowe z kapustą przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Posady Jaćmierskiej. Placki do rosołu Koła Gospodyń Wiejskich z Nadolan otrzymały trzecią nagrodę. Trzecie nagrody otrzymały również wspomniane ciasto z mąki gryczanej z owocami (KGW Drohobyczka) oraz chleb domowy, upieczony przez panie z KGW Wróblik Szlachecki. Wyróżnienia otrzymały: placek dworski (KGW Wydrna), tradycyjne precle z kminkiem (KGW Wolica, gm.Gać), jagodziak z kruszonką jaglaną (KGW Wólka Małkowa) oraz pierogi z kaszą gryczaną, kapustą i serem, przygotowane przez KGW z Wielkich Oczu.

Piotr Mazurkiewicz