13 stycznia 2022

fot. BOSG

Strażnicy Graniczni z Horyńca-Zdroju ukarali mandatami czwórkę turystów, którzy weszli w rejon pasa drogi granicznej. Dwoje z nich nielegalnie przekroczyło granicę państwa.

Zdarzenie miało miejsce na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju. Funkcjonariusze podczas sprawdzania pasa granicznego odnaleźli ślady czterech osób. W wyniku podjętych działań mundurowi ustalili, że wcześniej w tym rejonie przebywała grupa turystów.

Były to dwa małżeństwa kuracjuszy z pobliskiego sanatorium, które wybrały się na spacer, aby zobaczyć zabytkową cerkiew znajdującą się nieopodal granicy.  Podczas wyjaśnień turyści przyznali się do wejścia na pas drogi granicznej, a dwoje z nich do nielegalnego przekroczenia granicy państwa w rejonie słupa granicznego, gdzie zrobili sobie wspólne zdjęcie.  Wszyscy zostali ukarani mandatami – mówi Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W tym roku jest to pierwsze tego typu zdarzenie w rejonie odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG. Straż Graniczna przypomina, że na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej.

Pas drogi granicznej to 15-metrowa strefa biegnąca od linii granicy do wewnątrz kraju. Na Podkarpaciu poza nielicznymi odcinkami w Bieszczadach gdzie wzdłuż granicy przebiegają szlaki turystyczne, obowiązuje bezwzględny zakaz wejścia na ten odcinek. Grozi za to grzywna do 500 zł mandatu.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska