27 lipca 2022

 29 lipca odbędą się uroczystości pogrzebowe 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 r. przez nacjonalistów ukraińskich.

W 2015 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Rzeszowie otrzymała informacje od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w okolicznych lasach mogą być szczątki uprowadzonych i zamordowanych przez UPA mieszkańców pobliskiej Pawłokomy. Prokurator i pracownicy IPN zaczęli przeszukiwać wskazany teren. Odnalezione szczątki, to nie prochy mieszkańców Pawłokomy, tylko 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty Wojska Polskiego z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego. Szczątki znaleziono w miejscu prawdopodobnej egzekucji.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą świętą o godz. 11:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworniku Ruskim, po której nastąpi pochówek na cmentarzu komunalnym w tej miejscowości. Szczątki 14 odnalezionych żołnierzy Wojska Polskiego spoczną w kwaterze obok kwatery żołnierzy poległych w 1939 r. Kwatera będzie miała status grobu wojennego. 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska