29 września 2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała dwudniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży Pod powiekami światła w ramach projektu Jak Jan Szczepanik ubarwił świat?

Warsztaty poprowadził absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury, nauczycie i art edukator – Paweł Kula ze Szczecina. Podczas wspólnej pracy warsztatowej młodzi odbiorcy przekonali się czym jest fenomen widzenia, doświadczyli zjawiska światłoczułości w swoim otoczeniu oraz prześledzili w jaki sposób rozwijała się fotografia i kinematografia na przestrzeni lat.

W pierwszym dniu warsztatów prowadzący krótko przedstawił schemat działania przyrządu optycznego nazywanego ciemnią optyczną znaną pod nazwą camera obscura. Uczestnicy warsztatów samodzielnie zbudowali urządzenie wykorzystując poczernioną wewnątrz puszkę po pomidorach, kalkę techniczną, kartony oraz klej na gorąco. Każdy uczestnik stworzył swój własny aparat. Po włożeniu do każdego z urządzenia papieru fotograficznego, grupa udała się przed budynek biblioteki, gdzie każdy wybrał obiekt lub model do sfotografowania oraz ustalił odpowiednią długość czasu naświetlania. Po powrocie do ciemni fotograficznej i wywołaniu zdjęć okazało się kto zastosował odpowiedni czas naświetlania. Druga próba była już formalnością i w rezultacie wszyscy uczestnicy warsztatów mogli cieszyć się pięknym i pomysłowym zdjęciem wykonanym puszką po pomidorach. Młodzi odbiorcy mogli zobaczyć wywołane zdjęcia w formie negatywu, a za pomocą prostej aplikacji telefonicznej obejrzeć rezultaty swojej pracy w formie pozytywu. Poznali też termin fotoluminescencja i sprawdzili jak działa w praktyce.

Drugi dzień warsztatów poświęcony był prostej technice fotograficznej cyjanotypii, dzięki której można stworzyć oryginalne i niepowtarzalne odbitki swoich zdjęć. Naszym miejscem pracy był Park Miejski, gdzie uczestnicy według wskazówek prowadzącego mogli stworzyć własną fotografię. Ta prosta metoda zainteresowała, zadziwiła i zachwyciła młodych uczestników.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2020.

Źródło: MBP w Jaśle 

Piotr Mazurkiewicz