8 stycznia 2019

Niemiłą niespodziankę na początku roku przygotowało podkarpackim rolnikom ministerstwo rolnictwa. Wielu z nich straci blisko 270 złotych dopłat do hektara, co biorąc pod uwagę ciągły wzrost kosztów prowadzenia gospodarstw, stanowi dużą stratę.

Obowiązująca od 1 stycznia tego roku nowa mapa ONW, czyli  obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, wykluczyła znaczną część podkarpackich rolników z dotychczasowych dopłat, jakie otrzymywali ze względu na specyfikę położenia gruntów.

W powiecie rzeszowskim na 14 okręgów, zaledwie 4 są objęte ONW, w powiecie strzyżowskim na 44 obręby, zaledwie 12 otrzymało ONW, w powiecie ropczycko – sędziszowskim na 7 obrębów, żaden nie otrzymał dopłat ONW – wyliczał Zbigniew Micał.

Podkarpaccy rolnicy stracili kwotę 264 złotych dopłaty do hektara. Dziwią się, dlaczego ich tereny nie zostały objęte ONW na nowej mapie, skoro tereny na których gospodarzą, są w większości trudne do prowadzenia na nich gospodarstwa rolnego. Rolnicy szacują że straty z tytułu odebrania im dopłat, sięgną 50 milionów złotych.

Piotr Mazurkiewicz