12 marca 2019

fot. KAS Rzeszów

Wspólne działania funkcjonariuszy i pracowników podkarpackiej Administracji Skarbowej oraz Delegatury ABW w Lublinie doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Straty Skarbu Państwa wynikające z nielegalnej działalności szacowane są na prawie 16 mln złotych.

Jak ustalili śledczy, przestępczy mechanizm polegał na stworzeniu siatki podmiotów tworzących pozory legalnych transakcji handlowych, podczas gdy faktycznym celem sprawców było wprowadzenie na teren RP telefonów smartfon, bez uiszczenia należnego podatku VAT z wykorzystaniem „znikającego podatnika”.

Jak poinformowała Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podczas działań prowadzonych przez funkcjonariuszy z Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego w Przemyślu i Delegatury ABW w Lublinie na terenie Przemyśla i Łodzi zatrzymano 3 osoby, podejrzane o wyłudzenia podatku. Podejrzani w okresie od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r. na terenie Przemyśla, Łodzi i innych miejsc na terenie kraju, dokonywali fikcyjnych transakcji sprzedaży telefonów.

Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska