28 czerwca 2019

Po raz 28 w kościołach Rzeszowa i kilku innych miejscowościach zabrzmi muzyka organowa, kameralna, oratoryjna i słowo artystyczne. 6 lipca rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Organowy.

Do udziału w tegorocznych koncertach, poza rodzimymi artystami, zostali zaproszeni wirtuozi organów z Niemiec, Włoch i Węgier. Nie zabraknie muzyki kameralnej: wokalnej i instrumentalnej z towarzyszeniem organów, dzieł Jana Sebastiana Bacha czy Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora – powiedział w Radiu Via Marek Stefański, dyrektor festiwalu.

Muzyką wypełnią się świątynie stolicy województwa: katedra, bazylika Bernardynów, kościoły: św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP w Zalesiu, po raz pierwszy św. Rocha w Słocinie, gdzie w grudniu ubiegłego roku oddano do użytku nowe, wysokiej klasy koncertowej organy. Festiwal będzie obecny także poza Rzeszowem: w Starej Wsi, w Lutczy i Jarosławiu. Festiwal jest wyjątkową okazją, by posłuchać i poczuć brzmień muzyki w wyjątkowym otoczeniu świątyń – powiedział Marek Stefański

Podczas Festiwalu nie zabraknie artystycznego słowa mówionego, przypominającego ciągle trwałe przesłania wybitnych Polaków: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podkarpacki Festiwal Organowy potrwa od 6 lipca do 18 sierpnia. Patronat na festiwalem sprawuje Radio Via.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska