15 kwietnia 2019

Alkohol piją wszyscy. Kobiety, mężczyźni, niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia, pracy i wieku. Dziś podczas Światowego Dnia Trzeźwości pytamy, dlaczego?

Poziom spożycia alkoholu w  Polsce jest wysoki i od lat rośnie. Statystyczny Polak spożywa rocznie ok. 10 litrów czystego alkoholu, do czego trzeba jeszcze doliczyć od 2 do 3 litrów alkoholu nierejestrowanego. Po alkohol sięgamy z różnych powodów. Najczęściej jest to tzw. picie towarzyskie. Alkohol w początkowym efekcie działania pełni funkcję rozluźniającą – mówi Barbara Błaż – Kapusta psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.

Nie ma reguły jeżeli chodzi o osoby pijące procentowe trunki. To samo dotyczy osób, które trafiają do izby wytrzeźwień. Jak mówi Zdzisław Król dyrektor rzeszowskiej izby wytrzeźwień – co roku liczba trafiających do izby wynosi około 6 tysięcy. Są to zarówno mężczyźni jak i kobiety. Zdarzają się również nastolatkowie. Najmłodszy z nich miał 13 lat.

Światowy Dzień Trzeźwości ma przypomnieć zmotoryzowanym, by nie wsiadali do samochodu po wypiciu alkoholu. Jak mówi Adam Szeląg rzecznik prasowy rzeszowskiej policji. – w ubiegłym roku w województwie podkarpackim, na skutek wypadków samochodowych, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców zginęło 8 osób.

Osoby chcące poddać się terapii lub leczeniu odwykowemu, mogą szukać pomocy m.in. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Uzależnień przy ul. Kochanowskiego 17 w Rzeszowie.

Arleta Blok