18 lutego 2020

Policjanci z wydziału kryminalnego jarosławskiej komendy, przy współpracy z funkcjonariuszami komendy miejskiej w Kaliszu, odzyskali 7 starodruków, pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Zabytkowe książki stanowiły własność Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Ich wartość szacowana jest na 80 tys. zł. Jak powiedziała nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Podkarpackiego Komendanta Policji, księgi były wystawione na aukcji internetowej antykwariatu w Kaliszu.

Jarosławscy kryminalni przy współpracy z mundurowymi Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Policjanci ustalili, że jedna z nich już została sprzedana. Teraz policjanci wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za kradzież starodruków i w jakich okolicznościach trafiły do antykwariatu.

W 2008 r. gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim doprowadziły do odkrycia zabytkowych książek. Zbiór starodruków stanowi blisko 300 ksiąg. Wśród nich, zdecydowaną większość stanowią starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim. Najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 r. w Lyonie a najmłodsza pochodzi z 1786 r.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska