16 maja 2019

Nie za rok, a w lipcu roku bieżącego do Rzeszowa przyjedzie ponad 30 polonijnych zespołów folklorystycznych z całego świata. Wydarzenie odbędzie się po raz 18. Będzie miało wyjątkowy charakter, bo w tym roku przypada 50-lecie istnienia festiwali polonijnych w Rzeszowie.

Dokładnie 34 zespoły polonijne z takich krajów jak: Australia, Brazylia, Kanada, Czechy, Mołdawia, Rosja, Niemcy, czy Szwecja. Największa reprezentacja przyjedzie ze Stanów Zjednoczonych. –Festiwal odbywa się od 1969 roku, co 3, 4 lata, ale w tym roku jest wyjątkowy jubileusz stąd taka decyzja. Chcieliśmy świętować go właśnie w tym czasie. Tak zadecydowaliśmy podczas ostatniego spotkania zespołów polonijnych – mówi Mariusz Grudzień, dyrektor Festiwalu

To nie tylko impreza kulturalna, ale przede wszystkim promocyjna. Z całego świata przyjeżdżają do nas nie tylko goście, ale także ich rodziny, i jest to chyba najwspanialsza promocja naszego miasta – mówi wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko

Marcin Fijołek, zastępca Dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego dodaje, że osoby, które przyjeżdżają do Rzeszowa to najlepsi ambasadorzy kultury polskiej, którzy propagują naszą kulturę za granicą. –Ten Festiwal jest świetną okazją do tego, aby pokazywać Podkarpacie, Rzeszów, jako miejsce wyjątkowe w którym szczególne miejsce zajmuje kultura ludowa, która w moim przekonaniu wraca do łask.

Pierwszy Festiwal zgromadził 13 zespołów polonijnych – przypomniał Lesław Weiss dyrektor programowy festiwalu. –Od tego momentu festiwal rozwijał się dynamicznie. Najliczniejsze były w latach ‘80. W 1980 roku 45 zespołów, w sumie 1600 osób , w 1986 45 zespołów tj. 1200 osób, a w 1989 roku 41 zespołów i 1500 osób.

Janusz Chojecki, choreograf zespołów polonijnych mówi, że w tej edycji festiwalu znajdą się wszystkie ważne wydarzenia. To między innymi przypadająca 200. rocznica urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki. – 18 mazurów mamy zgłoszonych z „Halki” i ze „Strasznego dworu”. Mama nadzieję, ze będzie to wielka i silna potęga polskiego tańca.

18. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbędzie się w lipcu, w dniach od 17 do 24. Tradycyjnie rozpocznie się barwnym korowodem zespołów, a na rynku w piątkowy wieczór koncert powitalny „Rzeszów Polonii” W programie również Dni Polonijne w województwie. Koncert „Folklor narodów świata”, sympozjum jubileuszowe oraz Koncert Galowy. 

Agnieszka Radochońska-Kloc