14 września 2018

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przy współpracy Narodowego Banku Polskiego i Muzeum w Nyiregyhazie realizuje projekt edukacyjny „Polsko-Węgierska historia w banknotach zapisana”.

Projekt dotyczy historii wspomnianych krajów ukazanych przy pomocy bohaterów Polski i Węgier, których wizerunki zdobią współczesne banknoty.

Pretekstem do przygotowania projektu jest przypadająca w bieżącym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten specjalny, pionierski, międzynarodowy program edukacyjny skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Podkarpacia.

– Jego celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży wspólnych losów historycznych Polski i Węgier oraz przyjaźni łączącej te narody – wyjaśnia Łukasz Ożóg, adiunkt w Dziale Historycznym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Realizacja projektu stanowiła będzie promocję Polski i jej historii na Węgrzech. Zajęcia odbywały się będą równocześnie w Polsce i na Węgrzech i wzbogacone zostaną o prezentację wystaw dotyczących historii tych krajów.

Projekt wystartuje 22 września i potrwa do 30 listopada.

24 września zaplanowano wernisaż w Rzeszowie. Podobny odbędzie się 29 listopada na Węgrzech.

Małgorzata Lewicka-Kyc