2 kwietnia 2019

Marzena Jakubek (z lewej), Bernadeta Frysztak

W Ropczycach działa jedyne na Podkarpaciu publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Specjalno-Wychowawczego w Ropczycach Marzena Jakubek powiedziała w Radiu Via, że dziś wiedza o autyzmie jest znacznie większa niż np. 30 lat temu. Większa jest też dostępność do terapii i opieki specjalistycznej, dzięki czemu dzieci czy osoby z autyzmem mogą funkcjonować w społeczeństwie.

W Ropczycach przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ropczycach działa jedyne na Podkarpaciu publiczne przedszkole dla dzieci autystycznych, którego organem prowadzącym jest starostwo powiatowe. Pomoc mogą w nim uzyskać nie tylko dzieci z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Obecnie terapią objętych jest 26 dzieci. 

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że taka placówka w naszym powiecie jest potrzebna – powiedziała w porannym programie Berandeta Frysztak, wicestarosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

W Ropczycach organizowane są Dni Wiedzy na temat autyzmu. Dziś odbędzie się konferencja „Porozmawiajmy o dzieciach” z udziałem terapeutów i specjalistów z zakresu autyzmu. Natomiast jutro na ropczyckim rynku zaplanowano gry i zabawy dla dzieci i rodziców.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska