5 sierpnia 2019

Prawie 20 mln złotych otrzyma Podkarpacie w ramach dofinansowania na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. W Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się dzisiaj w tej sprawie spotkanie z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart.  

Na początku sierpnia ogłoszono nabór skierowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego na realizację rozwoju przewozów autobusowych. Jak powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart z funduszu dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. 

Jak dodał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, dofinansowanie dotyczy nowych linii autobusowych, a także tych, które nie funkcjonują już od dłuższego czasu. 

Kwota dopłaty będzie wynosić nie więcej niż 1 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Ustawa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców małych miejscowości, wsi i miasteczek oraz osób starszych, osób bez prawa jazdy lub nie posiadających samochodu. Ważnym elementem programu jest także ochrona środowiska.

Wnioski do wojewodów o objęcie dopłatą z tegorocznej puli funduszu będzie można składać do 12 sierpnia 2019 r.

Agnieszka Bojda