23 maja 2019

Po ulewnych deszczach na Podkarpaciu najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wadowice Górne. Tereny zalane w powiecie mieleckim odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Na prawej grobli Potoku Wadowickiego powstała 30-metrowa wyrwa i woda zalała Wadowice Dolne i Izbiska, gdzie woda wdarła się do domów. Tereny zalane w powiecie mieleckim odwiedził premier Mateusz Morawicki. Towarzyszył mu Komendant Główny Straży Pożarnej Leszek Suski, wojewoda Ewa Leniart i marszałek Władysław Ortyl. Byli w Izbiskach i w Wadowicach Dolnych, gdzie ewakuowano kilkanaście rodzin. Premier zapowiedział rządową pomoc dla gminy.

Dziś w gminie Wadowice Górne zawieszone zostały zajęcia szkolne. Dotyczy to 6 szkół podstawowych i zespołu szkolno-przedszkolnego. Dzieci nie będą uczestniczyć w zajęciach do czasu poprawy sytuacji. Wójt Wadowic Górnych zaapelował do mieszkańców gminy o pomoc w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych. Działania takie oprócz mieszkańców prowadzą strażacy i żołnierze, którzy naprawiają wyrwy w wałach w Izbiskach i Wadowicach Dolnych. Gmina Wadowice Górne udostępniła też specjalne konto, na które można wpłacać darowizny na rzecz walki ze skutkami powodzi. 

Alarm przeciwpowodziowy

– powiat dębicki w gminach Czarna i Żyraków

– powiat kolbuszowski gmina Kolbuszowa

– powiat mielecki gmina Wadowice Górne

– na terenie powiatu niżańskiego w gminie Jeżowe

Pogotowie przeciwpowodziowe

– na terenie powiatu jasielskiego

– powiatu mieleckiego w gminach: Radomyśl Wielki, Mielec, m. Mielec, Przecław i Czermin

– powiatu dębickiego w gminach Jodłowa, Brzostek

– powiatu ropczycko – sędziszowskiego w gminach Ropczyce

– powiatu przeworskiego – w gminie Przeworsk

– powiatu rzeszowskiego – na terenie miasta Rzeszowa

– powiatu jarosławskiego – w gminie Laszki

–  powiatu stalowowolskiego – w gminie Bojanów

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska