19 lipca 2022

Fot. KSW nr1

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie uzyskał status Breast Cancer Unit. Prestiżowa akredytacja przyznawana jest wyspecjalizowanym ośrodkom dedykowanym chorym na raka piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród Polek. Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny można mówić o raku piersi jako chorobie w większości przypadków wyleczalnej. Warunkiem wyleczenia jest rozpoznanie choroby w miarę wczesnym stadium oraz podjęcie leczenia przez zespół doświadczonych specjalistów.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest, kiedy w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, pacjent zostanie skierowany do diagnostyki i leczenia do ośrodka referencyjnego, który specjalizuje się w kompleksowej terapii nowotworów danego typu – mówi dr n. med. Janusz Rolski, pełnomocnik dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii. I dodaje, że w przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany w piersi, pacjentka może natychmiast zgłosić się do rzeszowskiego ośrodka. Skierowanie nie jest potrzebne.

Ośrodek referencyjny typu Breast Cancer Unit specjalizuje się w leczeniu raka piersi i skupia w jednym miejscu doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, patomorfologii, diagnostyki oraz posiada zaplecze rehabilitacyjne i oferuje wsparcie psychoonkologa. Dzięki tak kompleksowej i interdyscyplinarnej opiece, jak również zatrudnieniu wysokiej klasy doświadczonych specjalistów BCU osiąga najlepsze wyniki leczenia raka piersi.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska